Oldal kiválasztása

1 vagy 3 fázisú hőszivattyú? Melyik a jobb választás?

Szerző:

A hőszivattyúk elektromos árammal működnek, ezért fontos kérdés, hogy milyen hálózatra kell őket csatlakoztatni. Alapvetően kétféle változat létezik: az 1 és 3 fázisú hőszivattyú. De mit jelent ez pontosan? Milyen hatása van a teljesítményre, a fogyasztásra és a hálózati terhelésre? És ami a legfontosabb: mikor érdemes 3 fázisú hőszivattyút választani?

3 fázisú hőszivattyú

Az 1 és 3 fázisú hőszivattyú között a legnagyobb eltérés a működésükben rejlik.

Az 1 fázisú hőszivattyú egyetlen fázisról veszi fel az összes szükséges energiát, azaz a hőszivattyú működése egyetlen vezetéken keresztül van ellátva.

A 3 fázisú hőszivattyú ezzel szemben a teljes terhelést három fázis között osztja el, így az áramfelvétel egyenletesebb, a rendszer pedig kevésbé terheli a hálózatot.

De mit jelent ez a gyakorlatban? Ha például egy 16 kW-os teljesítményű hőszivattyút szeretnél üzemeltetni, akkor az egyfázisú verzió akár 32 amper áramot is igényelhet egyetlen fázison. A legtöbb háztartás elektromos hálózata erre már nincs felkészítve, így könnyen lehet, hogy hálózatbővítésre lenne szükség.

Ezzel szemben egy 3 fázisú hőszivattyú ugyanekkora teljesítménynél fázisonként csak 10-11 ampert vesz fel, ami egy szabványos 3×16 amperes hálózat esetében már gond nélkül működik.

Mikor jó választás az 1 fázisú hőszivattyú?

Az 1 fázisú hőszivattyú leginkább kisebb és közepes méretű családi házakhoz ajánlott, különösen akkor, ha a fűtési igény 6-8 kW körüli, és nincs kiépítve háromfázisú áramellátás.

Előnyei:

  • Olcsóbb készülékek – általában kedvezőbb áron kaphatók, mint a háromfázisú változatok.
  • Nincs szükség hálózatbővítésre, ha már van megfelelő kapacitású egyfázisú áramellátás, azaz kisebb kiadással jár.
  • Kisebb házakhoz, jól szigetelt épületekhez tökéletesen elegendő lehet.

Amire viszont figyelni kell, ha a házban több nagyobb áramfogyasztó van (pl. elektromos kazán, autótöltő, indukciós főzőlap), akkor előfordulhat, hogy az egyfázisú rendszer nem lesz elég a stabil működéshez.

1 és 3 fázisú hőszivattyú

Milyen esetben jobb választás a 3 fázisú hőszivattyú?

Ha nagyobb fűtési teljesítményre van szükség, vagy új építésű házról van szó, akkor a 3 fázisú hőszivattyú sokkal biztonságosabb és hatékonyabb megoldás lehet.

Előnyei:

  • Nagyobb teljesítményhez ideális – 10 kW felett szinte mindig jobb választás.
  • Kiegyensúlyozott az áramfelvétel, nem terhel túl egyetlen fázist sem.
  • A szolgáltató is gyakran előírja a 3 fázis használatát nagyobb teljesítménynél.
  • Üzembiztosabb működés, azaz kisebb az esély a túlterhelés miatti hibákra.

A 3 fázisú hőszivattyú telepítésénél viszont figyelni kell a fázisok kiegyensúlyozására, vagyis az otthoni elektromos készülékeket úgy kell elosztani, hogy egyik fázis se legyen túlterhelve.

Mielőtt döntést hoznál, érdemes szakemberrel konzultálni, aki figyelembe veszi az ingatlanod hőigényét és az elektromos hálózat adottságait, és segít kiválasztani a megfelelő hőszivattyútípust.