Oldal kiválasztása

Hőszivattyú működése egy családi házban

Szerző:

Energiatakarékos és kényelmes fűtést keresel az új otthonodba? Vagy éppen a régi fűtési rendszeredet cserélnéd le egy korszerű, fenntartható megoldásra? A hőszivattyú egyre népszerűbb választás, hiszen nemcsak környezetbarát, hanem hosszú távon a pénztárcádnak is kedvez. De hogyan is néz ki a hőszivattyú működése? Tényleg képes a hideg téli levegőből is meleget előállítani? Ebben a cikkben a hőszivattyú működése a fő téma. Lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan biztosítja a hőszivattyú az otthonod kellemes hőmérsékletét – akár zord időjárási körülmények között is!

hőszivattyú működése családi házban

A hőszivattyú egy modern, energiahatékony és környezetbarát fűtési megoldás, amely a külső környezet energiáját használja fel – legyen az a levegő, a talaj vagy a víz – és ezt a hőt juttatja be a házba​.

Egyszerűen fogalmazva, a hőszivattyú úgy működik, mint egy hűtőszekrény fordítva: míg a hűtőszekrény a készülék belsejéből vonja el a meleget és adja le kifelé (ezért forró a hátlapja), addig a hőszivattyú a kinti környezetből veszi fel a hőt, és a fűtési rendszeren keresztül a lakótérbe juttatja​. Tehát képes „kiszivattyúzni” a kinti hideg levegőből a meleget a ház fűtéséhez.

Az alábbiakban lépésről lépésre, érthetően bemutatjuk, hogyan épül fel és működik ez a rendszer egy családi házban.

Általános működés: Hőszállítás egyik helyről a másikra

A hőszivattyú működése azon az elven alapul, hogy hőt szállít egyik helyről a másikra.

Normál esetben a hő magától a melegebb hely felől áramlik a hidegebb felé. Gondoljunk csak arra, amikor egy bögre forró teát kint hagyunk: a meleg a forró folyadékból lassan elszökik a levegőbe, egészen addig, amíg a tea ki nem hűl.

Ezzel szemben a hőszivattyú működése megfordítja ezt a természetes folyamatot. Külső energia (jellemzően elektromos áram) segítségével képes arra, hogy a hidegebb környezetből vonjon el hőt, és azt bejuttassa a fűtendő térbe. Olyan, mintha egy domb aljáról vizet szivattyúznánk fel a tetőre: egy szivattyú kell hozzá, de meg tudjuk oldani, hogy az alacsonyabb szintről a magasabbra kerüljön a víz. Itt a hő az, amit „felpumpálunk” a hidegebb helyről a melegebb helyre.

A hőszivattyú ezt a feladatot egy zárt körben keringő speciális folyadék (hűtőközeg) segítségével végzi. A rendszer négy fő részből áll: kültéri egység (itt nyeri ki a hőt), kompresszor (ami a folyadékot szivattyúzza és sűríti), beltéri hőcserélő egység (itt adja le a hőt a ház fűtésének) és egy expanziós szelep (ami a körfolyamatot újraindítja).

Bár ez így bonyolultan hangzik, mindjárt látni fogjuk, hogy a folyamat lényegében ugyanaz, mint ami a hűtőszekrényünkben történik, csak épp fűtés a cél. Leegyszerűsítve: a hőszivattyú a talajból, talajvízből vagy a levegőből nyert energiával felmelegít egy folyadékot (vizet) a fűtési rendszerben, amit aztán a házban keringet – így állítja elő az otthon kellemes melegét​

Hőelnyelés folyamata (a kültéri egység)

A hőszivattyús rendszer kültéri egysége az, ahol a külső környezetből származó hőt „begyűjtjük”. Ha levegő-vizes hőszivattyúról van szó (ez a leggyakoribb típus), a kültéri egység úgy néz ki, mint egy nagy doboz ventilátorral – hasonló egy légkondicionáló kültéri egységéhez. Ez a doboz a ház külső falánál vagy a kertben áll, rácsos nyílásain át beszívja a kinti levegőt a ventilátor segítségével.

hőszivattyú működése2
Fotó: A kültéri egység

A levegő átáramlik egy csőkígyón (hőcserélőn) belül, amelyben a hőszivattyú speciális hűtőközege kering. Ez a folyadék már egészen alacsony hőmérsékleten elpárolog, ezért a hideg kinti levegő is elegendő ahhoz, hogy hőt adjon át neki​.

Miközben a kinti levegőt átforgatja a rendszer, a benne lévő folyadék felmelegszik és gáz halmazállapotúvá válik, magába szívva a levegő hőenergiáját​. Így tulajdonképpen elvontunk hőt a kültéri levegőből: a kifújt levegő hidegebb lesz, mint amilyen beszíváskor volt, hiszen a hő egy részét a folyadék elnyelte.

Más típusú hőszivattyúknál a külső egység nem a levegőből, hanem például a földből, vagy a vízből nyeri a hőt. Ilyenkor a kertben földbe fektetett csövek keringenek (talajkollektor), vagy egy mély fúrt szonda jut le a talajba, esetleg kútvízből nyerik ki a hőt.

hőszivattyú működése geotermikus

Ettől függetlenül a működési elv ugyanaz: a keringő folyadék a talaj, vagy víz pár fokos hőmérsékletétől felmelegszik néhány fokkal, és magába nyeli a hőt. Legyen szó bármelyik megoldásról, a folyamat lényege változatlan, a kint lévő közegből hőt vonunk el és juttatunk a hőszivattyúban keringő anyagba​.

Érdekesség, hogy még fagypont alatti hidegben is működik a rendszer. Például -15 °C-os levegőből is lehet hőt “kiszivattyúzni”, ilyenkor is képes a hőszivattyú üzemelni (igaz, nagyon extrém hidegnél a hatékonysága csökken)​.

A kulcs a folyadék tulajdonságaiban rejlik, ami úgy van kitalálva, hogy már kis hő hatására is elpárologjon, így a télies hideg levegő, vagy talajvíz melege is elég neki.

Sűrítés és hőátadás (a kompresszor szerepe)

Miután a kültéri egységben a hűtőközeg felvette a hőt és gázzá alakult, a rendszer következő fontos eleme a kompresszor. A hőszivattyú működése szempontjából ez az egyik legfontosabb alkatrész, mivel ez felelős a hőmérséklet megemeléséért.

A kompresszor tulajdonképpen egy szivattyú és egy „prés” kombinációja, amely összesűríti, összenyomja a gáz halmazállapotú közeget. Ezt a műveletet a ház elektromos hálózata hajtja meg, ugyanis a kompresszor áramot fogyaszt a folyamat során. De miért van erre szükség? Azért, mert ha a gázt összenyomjuk, megnő a hőmérséklete.

Ez a folyamat hasonló ahhoz, mint amikor gyorsan pumpálunk egy biciklipumpával – a pumpa fémteste felmelegszik a nyomásnövekedés miatt. Ugyanez történik a hőszivattyú működése során is: a kompresszor összenyomja a gázt, amely ettől jelentősen felmelegszik, majd továbbáramlik a rendszerben.

A forró gáz ezután egy beltéri hőcserélő egységbe kerül – ezt hívhatjuk hűtőgépészeti elnevezéssel kondenzátornak is. Itt történik a hőátadás a fűtési rendszer felé. A beltéri hőcserélő tulajdonképpen egy olyan csőkígyó, vagy radiátorszerű felület, amin keresztül a forró gáz átadja a hőt a ház fűtésének. Miközben a gáz leadja a hőt, lehűl és visszaalakul folyadékká (lecsapódik, mint a pára a hideg felületen)​

A keringés ezzel nem áll meg, mert a folyadék egy szelep segítségével visszajut a kültéri egységbe, ahol újra kezdődik a ciklus, azaz ismét felveszi a külső környezet hőjét, a kompresszor összenyomja, és így tovább körbe-körbe. A folyamat folyamatosan ismétlődik, amíg fűteni szeretnénk. Mindezt a rendszer automatikus vezérlése szabályozza anélkül, hogy nekünk ezzel dolgunk lenne.

Hőleadás a házban (fűtés a belső térben)

Nézzük meg részletesebben, mi történik a házon belül, amikor a hőszivattyú által felmelegített hőt felhasználjuk.

A beltéri egység hőcserélőjében a forró gáz által felmelegített közeg általában víz. Ez a víz kering a ház fűtési rendszerében – hasonlóan ahhoz, mint egy hagyományos gázkazános fűtésnél. A különbség annyi, hogy itt a vizet nem egy gázláng melegítette fel, hanem a hőszivattyú kompresszora által összesűrített gáz hője. A meleg víz csöveken át jut el a fűtőtestekbe, például a padlófűtés csőkígyóiba a padló alatt, vagy a falakon lévő radiátorokba.

Itt a víz átadja a hőt a lakótérnek: a padló esetében szépen felmelegíti a padlólapokat, a radiátorok esetén pedig a radiátor felülete sugározza szét a hőt a szobában. Mire a víz visszatér a kazánházba (a hőszivattyú beltéri egységéhez), már lehűlt, hiszen a hőenergiáját leadta a szobáknak. De nincs megállás, a hőszivattyú újra felmelegíti, és a víz kering tovább körbe a rendszerben.

Fontos megjegyezni, hogy a hőszivattyú által termelt hő ugyanúgy használható bármilyen fűtési rendszerben, mint más fűtőberendezések hője. Csatlakoztatható padlófűtéshez, falfűtéshez vagy akár hagyományos radiátoros rendszerhez is.​

Gyakran előfordul, hogy új építésű házaknál padlófűtést alkalmaznak hőszivattyúval, mert a padlófűtés viszonylag alacsony hőmérsékletű vizet igényel (általában 30-35 °C körül), amit a hőszivattyú nagyon hatékonyan elő tud állítani. De korszerű hőszivattyús készülékek akár magasabb hőmérsékletű vizet is képesek előállítani, így radiátorokat is felfűtenek, ha arra van szükség​.

A lényeg, hogy a hőszivattyú által megtermelt hőt átadja a ház fűtési hálózatának, és ezáltal az otthon minden helyiségét kellemesen befűthetjük. Akár padló, akár radiátor melegszik, a szobákban ugyanúgy otthonos meleget érzünk. A hőszivattyú a padlófűtés vizét vagy a radiátorokat folyamatosan melegen tartja​, így a lakásban egyenletes hőmérséklet alakul ki. (Sőt, sok hőszivattyú a használati melegvizet – például a zuhanyzáshoz vagy mosogatáshoz szükséges vizet – is elő tudja állítani egy tároló tartályban, de ebbe most nem megyünk bele részletesen.)

Hőszivattyú működése egy családiház példáján bemutatva

Képzeljünk el egy négytagú családot, mondjuk a Kovács családot, akik egy új építésű családi házban élnek, melyet hőszivattyús rendszer fűt. Kint tél van, a hőmérő -5 °C-ot mutat.

Mi látható az udvaron?

A Kovács ház kertjében, a terasz mellett áll egy nagy fehér doboz, rácsos szellőzőnyílással az elején. Ez a doboz a hőszivattyú kültéri egysége. Halk duruzsoló hangot ad ki magából – ez a ventilátor hangja, amint éppen levegőt szív be a rácsokon keresztül.

A hideg téli levegő bejut a készülék belsejébe, ahol a hőszivattyú működése révén a rendszerben keringő speciális folyadék elvonja belőle a hőt. A család tagjai természetesen ezt nem látják, hiszen minden el van rejtve a készülékben, mindebből csak annyit érzékelnek, hogy a doboz a hideg levegőt fúj ki magából.

Mivel fagypont alatti a hőmérséklet, azt is látják, hogy zúzmara, vagy jég is képződik a zümmögő dobozon. A hőszivattyú jegesedés egy teljesen normális jelenség ilyenkor, amit időnként leolvaszt magáról a készülék egy automatika segítségével.

hőszivattyú működése

Mi látható a háztartási helységben, azaz a gépházban?

Bent a házban, a gépházban (amit jellemzően kazánhelyiségként, vagy háztartási helységként használnak), van felszerelve a hőszivattyú beltéri egysége. Ez egy nagyobb, szekrény méretű berendezés. Ebben található a kompresszor, a vezérlőelektronika, és mellette egy szigetelt tartály, ami a meleg vizet tárolja.

A kompresszor csendben dolgozik, a család szinte nem is hallja, hiszen a beltéri egység jól szigetelt és hangcsillapított. A tároló tartályban már gyűlik is a meleg víz, ami a fűtési rendszerbe megy.

Mit tapasztalnak a szobákban?

A Kovács ház minden szobájában kellemes meleg van. Padlófűtés üzemel, ezért nincsenek forró radiátorok, amelyekhez nem lehet hozzányúlni, és nincs szükség fára, vagy szénre a tűzhelyben. A nappaliban a padló finoman langyos a láb alatt, a gyerekek nyugodtan játszanak a földön ülve is, nem fáznak fel.

Az emeleti hálószobákban radiátorok vannak felszerelve, de ezek sem forrók, csak éppen kellemesen melegek, pont annyira, hogy a szoba hőmérséklete 22 °C körül legyen. A termosztát a folyosón figyeli a hőmérsékletet és szabályozza, hogy a hőszivattyú mennyi hőt adjon a rendszernek. Amikor eléri a beállított 22 °C-ot, a kompresszor egy kicsit leáll pihenni. Ilyenkor a kültéri egység ventilátora is lekapcsol. Ha később hűlne a levegő pár fokot, a termosztát újra jelez, és a hőszivattyú automatikusan folytatja a fűtést.

A kémény is hiányzik a házról, hiszen nincs rá szükség. Nincs füst, nincs korom, itt semmit sem égetnek, csak árammal működik a hőszivattyú. Nincs gázszivárgás-veszély, nem kell tartani szén-monoxidtól.

A hőszivattyú működése lehetővé teszi, hogy energiatakarékos és környezetbarát módon, emellett biztonságosan fűtsd az otthonod.