Oldal kiválasztása

Hőszivattyú kis lakásba – Megéri-e garzonban?

Szerző:

Magyarországon sokan élnek garzonban, akik szeretnének gazdaságosan és környezetkímélő módon fűteni. De vajon egy hőszivattyú kis lakásba is jó ötlet lehet? Röviden: igen is, meg nem is. Nézzük meg, mit érdemes mérlegelni, mielőtt kinyitjuk a pénztárcánkat!

hőszivattyú garzonba

Kis alapterületű lakásoknál – például egy 20-30 m²-es garzon esetén – általában nem a klasszikus, vízbázisú hőszivattyús rendszer a nyerő. Ezekhez ugyanis kellene hely a beltéri egységnek, tartálynak, csöveknek, radiátoroknak… és hát lássuk be, egy garzonban sokszor már egy konyhaasztal is kompromisszum.

Ehelyett a levegő-levegő hőszivattyús rendszer, azaz a fűtésre is optimalizált inverteres klíma lehet a praktikus megoldás. Ezek kisebbek, olcsóbbak, gyorsan telepíthetők – és ugyanúgy működnek, mint a „nagy” hőszivattyúk, csak itt a levegő melegítését (vagy hűtését) közvetlenül végzik el.

Egy átlagos garzonba egyetlen 3,5 kW-os beltéri egység is elegendő lehet, és a felszerelése akár fél nap alatt megtörténhet, különösebb rombolás, vagy idegeskedés nélkül.

hőszivattyú kis lakásba
Hőszivattyú kis lakásba? Működhet, de…

Megéri a hőszivattyú kis lakásba?

Ha jelenleg villannyal, vagy gázkonvektorral fűtesz, a válasz határozott igen! Egy jól méretezett klímás hőszivattyúval nemcsak a fűtésszámlád csökkenhet jelentősen, hanem nyáron hűteni is tudsz vele – tehát két legyet ütsz egy csapásra.

És hogy mikor nem éri meg? Akkor, ha például távfűtés van a házban, vagy központi kazános a rendszer. Ilyen esetben felesleges befektetés a hőszivattyú, hiszen nem tudod „leváltani” a meglévő megoldást, csak párhuzamosan használnád, az pedig pénzkidobás.

Ha több szobád van, akkor multi-split klímás hőszivattyú lehet a megoldás – azaz egy kültéri egység, több beltérivel. Viszont ez már bonyolultabb, drágább rendszer, így garzonhoz általában nem ajánlott, inkább 2-3 szobás lakásokhoz való.

hőszivattyú konzol

Ha egy kis teljesítményű hőszivattyú mellett teszed le a voksod, akkor jön a társasházi kvízkérdés: hova a csudába tedd a kültéri egységet? Ha van erkély, akkor nyert ügyed van. Ha nincs, akkor az ablak alatti falrész lehet megoldás – már ha a ház közgyűlése áldását adja rá. Mindenképp érdemes előre rákérdezni, nehogy a szomszéd Pista bácsi megvétózza álmaid klímáját.

Összefoglalva a lényeg: klímás hőszivattyú kis lakásba – igen. Nagy rendszer – nem igazán.

A hőszivattyú kis lakásba nem álom – csak érdemes tudni, hogy melyik fajtája való oda igazán. A levegő-levegő klímás megoldás szinte minden szempontból jó választás lehet, ha okosan választunk, és nem akarunk óriási gépészetet zsúfolni egyetlen szobába.

Tipp a végére: mit válassz, ha klíma nem opció?

Ha valamiért nem tudsz klímát felszereltetni (például társasházi tiltás miatt), akkor más elektromos megoldások is szóba jöhetnek: infrapanel, hőtárolós kályha, vagy egy korszerű konvektor. Ezek ugyan nem hőszivattyúk, de legalább viszonylag gyorsan és olcsón beépíthetők.

Ha tetszett a cikk, nézz körül a Hőszivattyú Portálon – nálunk nemcsak szakmai, hanem emberi nyelven is megtalálsz mindent, amit tudni érdemes a hőszivattyúkról.

Érdekel valamilyen téma, amire nem találsz választ a portálunkon? Írj nekünk, utánanézünk és megírjuk.